Пребарување
Македонски
Сите категории
  Menu Close

  ХРУШЧОВ: НА ЧЕЛО НА СССР

  Бренд: Арс Либрис

  Автор: Рој А. Медведев и Жорес А. Медведев
  Издавачка куќа: Арс ЛИБРИС
  ИСБН: 978-608-247-306-2
  Година на издавање: 2015
  Број на страни: 182
  Димензии: 130x205
  Корица: мека
  Јазик: МК
  Шифра: 100024
  ден 300,00
  ден 255,00
  i h

  Овој портрет на периодот на владеење на Никита С. Хрушчов, скициран од двајца значајни советски автори и дисиденти, открива една негова страна порано малку позната на Западот: одлучен, па дури и непромислен, иноватор. Низ страниците на оваа книга, Хрушчов е прикажан како личност нетрпелива да избрише секаква трага од сталинизмот и да ги санира раните на советскиот систем преку решавање на проблемите во неразвиеното советско земјоделство. Како ниту една студија пред неа, Хрушчов: на чело на СССР се впушта во потрага по остроумноста и комплексната психологија на еден советски водач, едновремено истражувајќи ја меѓузависноста на советската политика и плановите за развој на земјоделството во СССР кон средината на минатиот век - спрегата што ќе го воздигне и конечно симне Хрушчов од власт.

  „Браќата Медведев… ни даваат намерно трезвена и балансирана слика на Хрушчов. Како што и би можело да се очекува, книгата е најдобра онаму каде што се занимава со неговите политики во сферата на науката и земјоделството.“

  0.0 0
  Рангирајте го производот Close
  • Само регистрирани корисници можат да пишуваат коментари
  *
  *
  • Лош
  • Одлично
  *
  *
  *

  Овој портрет на периодот на владеење на Никита С. Хрушчов, скициран од двајца значајни советски автори и дисиденти, открива една негова страна порано малку позната на Западот: одлучен, па дури и непромислен, иноватор. Низ страниците на оваа книга, Хрушчов е прикажан како личност нетрпелива да избрише секаква трага од сталинизмот и да ги санира раните на советскиот систем преку решавање на проблемите во неразвиеното советско земјоделство. Како ниту една студија пред неа, Хрушчов: на чело на СССР се впушта во потрага по остроумноста и комплексната психологија на еден советски водач, едновремено истражувајќи ја меѓузависноста на советската политика и плановите за развој на земјоделството во СССР кон средината на минатиот век - спрегата што ќе го воздигне и конечно симне Хрушчов од власт.

  „Браќата Медведев… ни даваат намерно трезвена и балансирана слика на Хрушчов. Како што и би можело да се очекува, книгата е најдобра онаму каде што се занимава со неговите политики во сферата на науката и земјоделството.“